Przejdź do głównej zawartości

Lilie

Lilie... Temat rzeka. Wspaniałe kwiaty, piękne i cudnie pachnące. Chciałabym utworzyć jedną rabatę z samymi liliami. Jest dużo cudownych odmian, ciężko jest zdecydować się na jedną :)
Poniżej przedstawią tylko kilka odmian, które bardzo mi się podobają.

1. Lilia Lilium Candidum Św. Jozefa



Opis:
Stanowisko - słoneczne, półcień,
Wysokość - 100-120cm.
Lilium candidum – lilia biała. Najstarszy gatunek lilii należący do mieszańców candidum, nazywany przez ogrodników lilią ‘Świętego Antoniego’ lub z ‘Świętego Józefa’. Niegdyś była bardzo popularna, obecnie występuje dość rzadko. Naturalne występuje w strefie umiarkowanej. Ta dostępna w handlu pochodzi zwykle z Izraela gdzie rośnie na skalistych zboczach. Osiąga wysokość ok.120cm. Ma śnieżnobiałe, lejkowate duże kwiaty z żółtymi pręcikami, silnie pachnące. Liście są lancetowate, ciemno zielone, błyszczące i pokryte białymi włoskami.

Uprawa:
Preferują stanowisko słoneczne. Gleba przepuszczalna, głęboko uprawiona, zasobna o odczynie lekko kwaśnym. Lilium candidum sadzimy płycej jak inne odmiany lilii, najlepiej około 3cm. Jeżeli posadzimy ją w sierpniu to zdąży jeszcze wyjść przed zimą tworząc rozetę liści zimujących pod śniegiem. Pędy kwiatowe wypuszcza wiosną. Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu. Liście zamierają po wyrośnięciu pędu. W trakcie wzrostu lilia ta nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy standardowe nawożenie. Warto jest ją okryć ściółką w celu utrzymania właściwej wilgotności. W jednym miejscu mogą rosnąć 3-4 lata. Po tym okresie dobrze jest ją przesadzić. Należy ją wykopać, oczyścić, przesortować posadzić ponownie w mniejszej rozstawie.

2. Lilia Lilium Bright Diamond



Opis:
Stanowisko - słoneczne, półcień,
Wysokość - 90-120cm.
Lilie są wieloletnimi roślinami cebulowymi, dziko rosnącymi w różnych strefach klimatycznych półkuli północnej. Ich łacińska nazwa „Lillium”, wywodzi się od staroegipskiej nazwy tych roślin; podobnie jak grecki odpowiednik „Leirion” - wywodzący się od słów delikatny, wrażliwy. Już w czasach starożytnych była używana w medycynie i kosmetyce np. przy leczeniu infekcji. W kulturze chrześcijańskiej od wieków stanowi symbol czystości, niewinności, a także majestatu.

Uprawa:
Lilie tworzą korzenie na łodydze nad cebulą. Mogą być uprawiane niemal w każdym podłożu. Ważne jest by podłoże miało dobrą strukturę, szczególnie w górnej warstwie i było zdrenowane przez cały okres uprawy. Ciężka ziemia gliniasta i glina są podłożami mniej odpowiednimi, ale mogą być używane, jeśli zostaną wymieszane z substancjami próchnicznymi na głębokości 30 cm. Pozwoli to napowietrzyć górną warstwę podłoża, podczas gdy równocześnie zatrzymywane będą w wodzie glebowej dostateczne ilości tlenu. Najistotniejsze czynniki wpływające na powodzenie w uprawie lilii:
  • odpowiednia gleba głęboko uprawiona, próchnicza, lekko kwaśna (pH 5,5-6,5),
  • stanowisko słoneczne lub lekko zacienione,
  • zdrowe cebule z pewnego źródła,
  • dość wilgotne podłoże. Dobrze się czują przy zbiornikach wodnych, ale nie znoszą zalewania.
  • Sadzenie w zależności od wielkości cebuli, z reguły w rozstawie 20 x 20 cm, na głębokości około 10-15 cm.
W okresie wegetacji dobrze jest ściółkować np. torfem, by ziemia była stale wilgotna. Do prawidłowego kwitnienia wymane jest przechłodzenie cebul. W trakcie wegetacji potrzebują obfitego podlewania. By ograniczyć gnicie cebul w czasie spoczynku, zalecany jest dobry drenaż oraz umiarkowane nawożenie. Cebule lilii wykopujemy co 2-3 lata.

3. Lilia Lilium Redflavour


Opis:
Stanowisko - słoneczne, półcień,
Wysokość - 90-120cm.
Pozostały opis i uprawa jak u odmian powyżej.

4. Lilia Lilium Mapira


Opis:
Stanowisko - słoneczne, półcień,
Wysokość - 90-120cm.
Pozostały opis i uprawa jak u odmian powyżej.

5. Lilia Lilium Friso


Opis:
Stanowisko - słoneczne, półcień,
Wysokość - 150-180cm.
Pozostały opis i uprawa jak u odmian powyżej.

6. Lilia Lilium Judith Saffingna


Opis:
Stanowisko - słoneczne, półcień,
Wysokość - 150-180cm.
Pozostały opis i uprawa jak u odmian powyżej.

Dwie ostatnie odmiany są bardzo wysokie.

Wszystkie powyższe zdjęcia i opisy pochodzą ze strony http://sklep.cebulekwiatowe.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przykładowe rabatki

Jestem niezmienną fanką ogrodu tworzonego przez jednego z użytkowników, dzięki Krzysztof :), forum muratora. Zapraszam do poczytania tutaj  Aranżacja ogrodu.  W zeszłym roku poprosiłam o opis rabatek, które bardzo mi się spodobały. Oto i one: Nazywam tą rabatę "zieloną ścianą": 1. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 2. Tuja Danica 3. Tuja Kolumnowa 4. Tuja Brabant 5. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 6. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 7. Perukowiec Podolski Golden żółty 8. Perukowiec Royal Purple 9. Irga błyszcząca szczepiona na pniu 10. Jodła Koreańska 11. Berberys Thunberga 'Aurea' 12. Berberys Thunberga D'art's Red Lady 13. Berberys Thunberga Golden Carpet 14. Tawuła Japońska Golden Princess 15. Cyprys groszkowy Filiera Nana Rabata frontowa: 1. Irga płożąca 2. Jałowiec płożący 'Limeglow' 3. Cyprys groszkowy Filiera Nana 4. Thujopsis Dolaborata - żywotnikowiec japoński 5. Berberys Golden Zwerg 6. Wierzba H

Zestawienie roślin na na gleby wilgotne

Od jakiegoś czasu moim źródłem wiedzy i inspiracji jest budowlane forum muratora. Oprócz tematów ściśle budowlanych chętnie śledzę też tematy ogrodnicze. Jakiś czas temu znalazłam tam zestawienie roślin na gleby wilgotne, takie właśnie rośliny będziemy musieli zastosować u siebie na działce. No to lecimy: GLEBY WILGOTNE, NA KTÓRYCH WIOSNĄ STOI WODA: Metasekwoja (Metasequoia glyptrostroboides) - miejsce słoneczne lub lekko zacienione, posiada karłowe, kuliste odmiany, zrzuca igły na zimę. Może być gleba gliniasta. Cypryśnik błotny - (Taxodium distichum) - jw. , różne odmiany ogrodowe, w tym płaczące. Choina kanadyjska i różnolistna (Tsuga canadensis i T.diversifolia) - znoszą zacienienie, doskonale nadają się na formy strzyżone, nie mogą być sadzone przy przejazdach i przejściach, gdyż nie znoszą zadeptywania ziemi w pobliżu korzeni. Pierwszy gatunek posiada karłowe odmiany. Można także prowadzić jak cisa, w formie dużej kuli na pniu. Nie toleruje suszy - do razu zrzuca igły.