Przejdź do głównej zawartości

Drzewa i krzewy owocowe w ogrodzie

Jako wychowana w mieście zawsze bardzo chciałam mieć swoje owoce. Teraz dzięki ogrodowi jest szansa na zrealizowanie tego zamierzenia. Wstępnie z owoców, które lubię najbardziej wybrałam czereśnie.

1. Czereśnia

Minus czereśni jest taki, że są to bardzo duże drzewa. Moja działka niestety nie jest za wielka. Do tego, aby czereśnia owocowała potrzebne są co najmniej dwa drzewa, ponieważ jest to drzewo obcopylne. Na szczęście jest możliwość zakupu czereśni na podkładach karłowatych, dzięki temu nie będzie rosła taka wielka. Znalazłam ciekawy artykuł o czereśniach na portalu http://www.zielonyogrodek.pl/czeresnia-odmiany-do-sadu-przydomowego chętnych zapraszam do czytania, natomiast tutaj zamieszczę tylko tabelę z proponowanymi odmianami.


Burlat

Bűttnera Czerwona
(Poznańska)

Kordia

POCHODZENIE
odmiana francuskaodmiana niemieckaodmiana czeska

OWOCE
duże, sercowateduże lub bardzo duże, szeroko-sercowateowoce duże lub bardzo duże, sercowate

SKÓRKA
ciemnoczerwona, lśniąca, w pełnej dojrzałości prawie czarnajasnożółta, lśniąca, pokryta w dużej części cętkowanym i kreskowanym rumieńcem barwy czerwonej do czerwonobrązowejkarminowo-czerwona do ciemnobrązowej z jasnymi punktami

MIĄŻSZ
ciemnoczerwony, dość twardy, soczysty, bardzo smacznyjasnożółty, zaczerwieniony przy pestce, chrząstkowy, soczysty, słodki, aromatyczny, bardzo smaczny, sok jasny, nie barwiącyzwarty, chrząstkowy, jasnoczerwony do karminowego, aromatyczny i smaczny, sok barwny

OWOCOWANIE
w okres owocowania wchodzi średnio wcześnie, owocuje regularnie, średnio obficiewcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i regularniewcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie i regularnie

DOJRZEWANIE
pod koniec pierwszej dekady czerwca – jedna z najwcześniejszych odmian czereśniw drugiej dekadzie lipcaokoło połowy lipca

WZROST
drzewo rośnie bardzo silniedrzewo rośnie silnie lub bardzo silniedrzewo rośnie silnie, później średnio silnie

MRÓZ
dość wytrzymała na mrózwytrzymała na mrózśrednio wytrzymała, pąki kwiatowe mogą być uszkadzane przez przymrozki
CHOROBYmało podatna na raka bakteryjnegomało podatna na choroby-

INNE
owoce deserowe i na przetworyowoce deserowe i na przetwory - zwłaszcza kompotyowoce przede wszystkim deserowe


Regina

Techlovan

Van

POCHODZENIE
odmiana niemieckaodmiana czeskaodmiana kanadyjska

OWOCE
duże, prawie kulisteduże lub bardzo duże, kulisteduże lub bardzo duże, szeroko-sercowate

SKÓRKA

czerwona, lśniąca
ciemnoczerwona z brązowym odcieniem, lśniącaciemnoczerwona z odcieniem granatowym

MIĄŻSZ
jasnoczerwony, chrząstkowy, średnio soczysty, słodki i smacznyróżowoczerwony, dość twardy, soczysty, smacznytwardy, czerwony z jaśniejszymi żyłkami, soczysty, aromatyczny, bardzo smaczny

OWOCOWANIE
wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i regularniewcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i regularniewcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje bardzo obficie i regularnie

DOJRZEWANIE
w drugiej połowie lipcapod koniec czerwcaw końcu czerwca

WZROST

drzewo rośnie silnie
drzewo rośnie silniedrzewo rośnie średnio silnie

MRÓZ
dość wytrzymałe na mróz-odporna na mróz
CHOROBYmało wrażliwe na chorobymało wrażliwa na chorobymało odporna na raka bakteryjnego

INNE
owoce deserowe i na przetworyowoce przede wszystkim deserowe, nadają się także na przetwory
owoce przede wszystkim deserowe

Tabela pobrana z portalu http://www.zielonyogrodek.pl/

Póki co więcej drzew owocowych nie planuję. Natomiast chciałabym kilka krzewów owocowych:

2. Malina

Tutaj również linkuję ciekawy artykuł o malinach http://www.zielonyogrodek.pl/wymagania-i-uprawa-malin Planuję kilka krzewów. Jeśli się będzie dało  to zaraz obok nich posadzę kolejne krzewy owocowe.

Z malin wyróżniamy dwa rodzaj malin: wiosenne i jesienne. Warto wiedzieć, którą odmianę się sadzi, ponieważ różni się ich "obsługa". Za zielonymogrodkiem:

"Maliny letnie przycinamy jesienią lub wiosną - należy usunąć wszystkie dwuletnie pędy, które zakończyły owocowanie. Jednocześnie warto ograniczyć liczbę pędów jednorocznych, które będą owocowały wkrótce. Na jednym krzewie warto pozostawić 3-5 pędów, likwidując te najsłabsze, chore oraz uszkodzone. Następnie pozostawione pędy trzeba zawijać na drutach.
Maliny jesienne – optymalnie wycina się pędy tuż przy ziemi po jesiennym owocowaniu. Oczywiście niewycięte pędy będą dawały plon w przyszłym roku, jednakże jest on z reguły znacznie słabszy i taki sposób uprawy jest raczej nieopłacalny."


Zdjęcie i opis malin ze strony http://www.zielonyogrodek.pl/

3. Borówka amerykańska

Kilka wskazówek na temat borówki amerykańskiej znalezione na internecie:

"Borówka amerykańska dorasta do 2 m. Krzewy wytrzymują temperaturę do -25 st.C. Borówka amerykańska nie jest atakowana w większym nasileniu przez choroby roslin i szkodniki, dlatego nie wymaga oprysków. Stanowisko do uprawy borówki wysokiej powinno być zaciszne i słoneczne - najlepiej wybrac miejsce, w którym podłoże łatwo się nagrzewa. Borówka amerykańska najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,5–5,0) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej. Jeżeli ziemia w ogrodzie jest inna, w miejscu, w którym ma rosnąć borówka, należy wykopać dół głębokości 35 cm i średnicy 60 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku (w proporcji 1:1:1). Jeżeli gleba w ogrodzie jest przepuszczalna, wystarczy ją wymieszać z torfem kwaśnym (1:1). Najlepiej od razu przygotowywać miejsce dla kilku krzewów, a nie oddzielny dołek dla każdej rośliny. Krzewy należy sadzić co 1,5 m, około 5 cm głębiej, niż rosły w szkółce. System korzeniowy borówki jest płytki, dlatego należy regularnie ją podlewać."

Zdjęcie ze strony http://www.oczarjk.pl/

Odmiany borówki:

"Jaką odmianę wybrać?

Najczęstszym podziałem odmian borówki jest pora dojrzewania - dzielimy je na wczesne, średnio-późne oraz późne. Odmiany borówki wysokiej kwitną od drugiej połowy maja do czerwca, a dojrzewają od początku lipca do końca września. Zbiór owoców (z jednej odmiany) trwa zwykle od 2 do 4 tygodni. Owoce dojrzewają nierównomiernie, dlatego zbiór trzeba kilkukrotnie powtarzać. Z jednego krzewu można zebrać od 3 do 10 kg owoców. Do najwcześniej dojrzewających odmian w lipcu należą:'Bluetta', 'Earlublue', 'Duke', 'Patriot' i 'Spartan'. Średniowczesne odmiany to:'Bluejay' oraz 'Bluecrop', a późne to: 'Brigitta', 'Bluegold' i 'Darrow'.

Wczesne odmiany borówki amerykańskiej
    Borówka amerykańska 'Bluetta'
    Odmiana o średniej sile wzrostu, charakteryzująca się zwartym pokrojem. Owoce zebrane w niewielkie, luźne grona, dojrzewają bardzo wcześnie - już w połowie lipca (jedna z najwcześniej owocujących odmian borówki). Jagody są średniej wielkości, kuliste, barwy niebieskiej z lekkim nalotem woskowym, bardzo smaczne i aromatyczne. Jest mało podatna na przemarzanie.
      Borówka amerykańska 'Earliblue'
      Odmiana o średnio-silnym wzroście - dorasta do 1,5 m wysokości. Pokrój jest wzniesiony, luźny, pędy są sztywne. Owoce duże i średnie, kuliste, smaczne i aromatyczne, zebrane w luźne grona, dojrzewają na początku lipca (zaczyna owocowanie nawet do dwóch tygodni przed odmianą 'Bluecrop'), plon umiarkowany. Odmiana cenna ze względu na wczesną porę dojrzewania, powinna być sadzona na cieplejszych stanowiskach.
        Borówka amerykańska 'Duke'
        Odmiana o silnym wzroście - dorastająca do 1,8 m wysokości, ma luźny pokrój i sztywne pędy. Kwitnie późno, owocuje regularnie i obficie. Owoce duże, jasnoniebieskie, lekko spłaszczone, w luźnych gronach, dojrzewają od połowy lipca. Ze względu na tendencję do zbyt obfitego plonowania wymaga silniejszego cięcia. Odporna na choroby i dość odporna na mróz.
          Borówka amerykańska 'Patriot'
          Odmiana o średnio silnym wzroście, pokrój zwarty, wzniesiony. Dojrzewa na przełomie lipca i sierpnia. Owoce bardzo duże i duże, spłaszczone, pokryte woskowym nalotem, zebrane w luźne grona, aromatyczne i smaczne. Odmiana kwitnie bardzo obficie i dlatego wymaga silnego cięcia. Toleruje podmokłe i cięższe gleby, nadaje się do uprawy we wszystkich rejonach Polski ze względu na dużą wytrzymałość na mróz.
            Borówka amerykańska 'Spartan'
            Odmiana o silnym wzroście - dorasta do 1,8 m wysokości, pokrój luźny, pędy mocne i sztywne. Kwitnie późno, dzięki czemu kwiaty nie są uszkadzane przez przymrozki majowe. Odmiana bardzo plenna, owoce bardzo duże i bardzo smaczne - słodko-winne, kuliste, dojrzewają w drugiej połowie lipca. Doskonale nadają się do zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do mrożenia, na soki i dżemy i nalewki.
            Średnio-wczesne odmiany borówki amerykańskiej
              Borówka amerykańska 'Bluejay'
              Odmiana o silnym wzroście luźnym, rozłożystym pokroju, pędy są sztywne i szybkorosnące - dorastają nawet do 2 m wysokości (wymaga silnego cięcia). Odmiana plenna, równomiernie dojrzewająca - pod koniec lipca. Jagody duże, kuliste, jasnoniebieskie, w smaku winno-słodkie. Można je przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni. Odmiana wytrzymała na mróz lecz wrażliwa na suszę.
                Borówka amerykańska 'Bluecrop'
                Odmiana nazywana królową borówek. Jest uznawana za najlepszą odmianę borówki amerykańskiej i jest powszechnie uprawiana na całym świecie. Charakteryzuje się silnym wzrostem - dorasta do 2 m wysokości. Pędy są sztywne ale często rozchylają się na boki pod ciężarem owoców. Owoce duże, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie - pokryte nalotem, bardzo smaczne, dojrzewają od początku sierpnia. Bardzo plenna, odporna na mróz, choroby i suszę.
                Późne odmiany borówki amerykańskiej
                  Borówka amerykańska 'Brigitta'
                  Odmiana o silnym i szybkim wzroście - dorasta do 1,8 m wysokości, pokrój wzniesiony do kulistego. Przez specjalistów określana jest mianem najbardziej obiecującej odmiany wielkoowocowej. Jest bardzo plenna, owoce są duże, jędrne, bardzo smaczne, można je długo przechowywać. Wymaga ciepłego stanowiska osłoniętego od wiatru bo jest podatna na przemarzanie.
                    Borówka amerykańska 'Bluegold'
                    Odmiana o średniej sile wzrostu, kulistym pokroju, gęstych pędach pokrytych intensywnie zielonymi liśćmi. Owocuje obficie, jagody są duże i smaczne, gotowe są do zbioru zwykle w drugiej połowie sierpnia. Odmiana odporna na mróz, suszę i choroby, polecana jest do uprawy dla mało doświadczonych ogrodników.
                      Borówka amerykańska 'Darrow'
                      Odmiana późna, dojrzewa w końcu sierpnia i na początku września. Krzew dorasta do wysokości 1,5 m, ma pokrój rozłożysty, pędy sztywne (wymaga odpowiedniego cięcia). Jest to odmiana wybitnie deserowa, rodzi bardzo duże i smaczne owoce. W mroźne zimy może przemarzać.

                      Odmiany ze strony http://www.zielonyogrodek.pl/polecane-odmiany-borowki-amerykanskiej

                      4. Poziomki ogrodowe 

                      Kolejny owoc z myślą o córci. Myślę, że poziomki będą jej smakowały. Planuję posadzenie poziomek ogrodowych. Kilka słów o nich:

                      "Coraz bardziej popularne staje się sadzenie w ogrodzie poziomek ze względu na piękny zapach i smak owoców.
                      Ich niewątpliwą zaletą jest też fakt, że owocują od czerwca do października praktycznie non stop. Poziomki w pierwszej fazie najlepiej jest zasiać do skrzynek na początku lutego. W tym celu przygotowujemy odpowiednie podłoże, które musi składać się z ziemi kompostowej zmieszanej z piaskiem. Następie do tak przygotowanych skrzynek wrzucamy nasiona i dość mocno podlewamy. Kiedy pojawią się pierwsze siewki zaczynamy ograniczać wodę, gdyż w zbyt mocno wilgotnym podłożu mogą zacząć rozwijać się grzyby. Z początkiem maja możemy zacząć przesadzać poziomki do  ogrodu. Najlepszym miejscem dla nich będzie teren nasłoneczniony, wtedy ich owoce będą duże i słodkie. Warto nawieźć glebę kompostem lub nawozem organicznym, które pomogą w prawidłowym wzroście dostarczając odpowiednich składników pokarmowych."

                      Opis ze strony http://www.e-ogrodek.pl/poradnik-ogrodniczy/1455,poziomki-w-ogrodzie-jak-je-uprawiac


                      Zdjęcie poziomek ze strony http://www.swiatkwiatow.pl/

                      Aż ślinka cieknie na widok takich pięknych owoców.

                      Komentarze

                      Popularne posty z tego bloga

                      Przykładowe rabatki

                      Jestem niezmienną fanką ogrodu tworzonego przez jednego z użytkowników, dzięki Krzysztof :), forum muratora. Zapraszam do poczytania tutaj  Aranżacja ogrodu.  W zeszłym roku poprosiłam o opis rabatek, które bardzo mi się spodobały. Oto i one: Nazywam tą rabatę "zieloną ścianą": 1. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 2. Tuja Danica 3. Tuja Kolumnowa 4. Tuja Brabant 5. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 6. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 7. Perukowiec Podolski Golden żółty 8. Perukowiec Royal Purple 9. Irga błyszcząca szczepiona na pniu 10. Jodła Koreańska 11. Berberys Thunberga 'Aurea' 12. Berberys Thunberga D'art's Red Lady 13. Berberys Thunberga Golden Carpet 14. Tawuła Japońska Golden Princess 15. Cyprys groszkowy Filiera Nana Rabata frontowa: 1. Irga płożąca 2. Jałowiec płożący 'Limeglow' 3. Cyprys groszkowy Filiera Nana 4. Thujopsis Dolaborata - żywotnikowiec japoński 5. Berberys Golden Zwerg 6. Wierzba H

                      Lilie

                      Lilie... Temat rzeka. Wspaniałe kwiaty, piękne i cudnie pachnące. Chciałabym utworzyć jedną rabatę z samymi liliami. Jest dużo cudownych odmian, ciężko jest zdecydować się na jedną :) Poniżej przedstawią tylko kilka odmian, które bardzo mi się podobają. 1.  Lilia Lilium Candidum Św. Jozefa Opis: Stanowisko - słoneczne, półcień, Wysokość - 100-120cm. Lilium candidum – lilia biała. Najstarszy gatunek lilii należący do mieszańców candidum, nazywany przez ogrodników lilią ‘Świętego Antoniego’ lub z ‘Świętego Józefa’. Niegdyś była bardzo popularna, obecnie występuje dość rzadko. Naturalne występuje w strefie umiarkowanej. Ta dostępna w handlu pochodzi zwykle z Izraela gdzie rośnie na skalistych zboczach. Osiąga wysokość ok.120cm. Ma śnieżnobiałe, lejkowate duże kwiaty z żółtymi pręcikami, silnie pachnące. Liście są lancetowate, ciemno zielone, błyszczące i pokryte białymi włoskami. Uprawa: Preferują stanowisko słoneczne. Gleba przepuszczalna, głęboko uprawiona, zasobna o odczy

                      Zestawienie roślin na na gleby wilgotne

                      Od jakiegoś czasu moim źródłem wiedzy i inspiracji jest budowlane forum muratora. Oprócz tematów ściśle budowlanych chętnie śledzę też tematy ogrodnicze. Jakiś czas temu znalazłam tam zestawienie roślin na gleby wilgotne, takie właśnie rośliny będziemy musieli zastosować u siebie na działce. No to lecimy: GLEBY WILGOTNE, NA KTÓRYCH WIOSNĄ STOI WODA: Metasekwoja (Metasequoia glyptrostroboides) - miejsce słoneczne lub lekko zacienione, posiada karłowe, kuliste odmiany, zrzuca igły na zimę. Może być gleba gliniasta. Cypryśnik błotny - (Taxodium distichum) - jw. , różne odmiany ogrodowe, w tym płaczące. Choina kanadyjska i różnolistna (Tsuga canadensis i T.diversifolia) - znoszą zacienienie, doskonale nadają się na formy strzyżone, nie mogą być sadzone przy przejazdach i przejściach, gdyż nie znoszą zadeptywania ziemi w pobliżu korzeni. Pierwszy gatunek posiada karłowe odmiany. Można także prowadzić jak cisa, w formie dużej kuli na pniu. Nie toleruje suszy - do razu zrzuca igły.