Przejdź do głównej zawartości

Wysiew nasion

Jakiś czas temu zakupiłam kilka torebek z nasionami roślin jednorocznych. Mam zamiar posiać je na rabatach, których nie uda mi się w tym roku zagospodarować.
Poniżej tabela z kilkoma roślinami, których nasiona kupiłam i planuję wysiać.


Nazwa rośliny Termin siewu
Chaber bławatekkwiecień - maj
Łubinkwiecień - maj
Ostróżka letniakwiecień - maj
Maciejkakwiecień - maj


Oprócz powyższych roślin mam jeszcze nasiona groszku pachnącego i astrów. Astry pójdą do doniczek na balkon. Groszek pachnący muszę wysiać do mini szklarni. To będzie taki mój pierwszy eksperyment :) Trzymajcie za mnie kciuki.

Komentarze

  1. Witaj Karolina :)
    Ja już wysiałam 3 tygodnie temu do skrzyneczek-szklarenek i stoją w salonie przy oknach. Łubin ma już 3 cm wysokości

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojoj, to się troche spóźniłam. Kiedy planujesz przesadzić do gruntu?
      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Jak będzie już ciepło, zgodnie z terminami wysiewu na opakowaniach. Najlepiej połowy kwietnia, ale zobaczę jak będą duże.
    Wczoraj na targu w Górze kupiłam mini narcyzy i bordowe stokrotki, ale póki co przeczekują zimno w domu. Z ziemi wyłażą u mnie hiacynty. Już widać pąki kwiatowe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fantastycznie :) Czyli wiosna już się zaczęła :) Już się nie mogę doczekać roślin u mnie w ogrodzie. A jeszcze tyle do zrobienia przed nasadzeniami.

      Usuń
  3. Nie bardzo mam teraz czas, więc tylko zerknęłam do bloga :)
    Karolina, jak pani architekt? Masz projekt ogrodu?
    Jeśli chodzi o owocowe, to możesz spokojnie już zrobić zamówienie w sadowniczy.pl. Przyślą w odpowiednim do sadzenia terminie. Dostaniesz dobre drzewka i krzewy, które spokojnie zimują u nas i są możliwie najbardziej odporne na choroby. Kupuję u nich od lat byliny i zawsze są to sadzonki super. Koniecznie też zobacz na ich stronie filmiki o sadzeniu i prowadzeniu drzewek owocowych. To ważne. Nie mówiąc już o tym, że przestaniesz bać się wielkości czereśni :–D
    Ja też zamawiam w tym roku u nich owocowe i trochę bylin. Owocowe muszę uzupełnić, bo posadziłam porzeczki i wiśnie tak nieszczęśliwie, że śnieg spadając z dachu bardzo je połamał i nie dało się ich moimi amatorskimi rączkami wyprowadzić by były ładne. Z tego też powodu być może słabiej owocują. Poza tym chcę mieć też gruszę i brzoskwinię. Mam za mało borówki amerykańskiej (tzw. wysoka) i chcę więcej aronii.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pesteczko, dziękuję serdecznie za namiary. Projekt już prawie skończony. Z gatunków owocowych będziemy mieć: czereśnie (burlat, vega), maliny (Polka i Polana), borówki amerykańskie (czy możesz polecić smaczne i odporne odmiany?) i poziomki. Niestety nie znam jeszcze ilości.

      Usuń
  4. Maliny mam te same.
    Jeśli chodzi o borówkę, to mam 2 różne, Toro i Chandler. Ta ostatnia ma olbrzymie bardzo smaczne owoce i jeszcze żadnego roku mnie nie zawiodła. Teraz też ona ma już największe pąki. Toro ma drobniejsze owoce. Nigdy swoich roślin nie okrywam na zimę. Zresztą borówkę jeśli już trzeba chronić, to raczej przed ptakami :) Jak nie założysz siatki to wyskubią każdą nowo dojrzewającą kuleczkę owocu. http://www.borowka.pl/pl-oferta.html ale trzeba zapytać czy przyślą.
    Poziomek nie mam, ale... Mam natomiast truskawki i jestem z tego bardzo zadowolona. Odnawiałam „plantację” zeszłej wiosny. Kupowałam „krzaczki” tu http://sklep.sadzonkitruskawek.pl/ Mam od nich po 25 sztuk z tzw. Frigo: Kent, Elkat, Polka, Honeoye i Kama. Tę ostatnią dostałam jako bonusik (25 sztuk). Najbardziej smakują mi Honeoye i Polka. Nie pamiętam która, ale owocowała jeszcze na początku października. A zakwitły 4 tygodnie po posadzeniu. Pyszne, cudownie smaczne. Wszystkie krzaczki pięknie przetrwały zimę i już są zielone.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Przykładowe rabatki

Jestem niezmienną fanką ogrodu tworzonego przez jednego z użytkowników, dzięki Krzysztof :), forum muratora. Zapraszam do poczytania tutaj  Aranżacja ogrodu.  W zeszłym roku poprosiłam o opis rabatek, które bardzo mi się spodobały. Oto i one: Nazywam tą rabatę "zieloną ścianą": 1. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 2. Tuja Danica 3. Tuja Kolumnowa 4. Tuja Brabant 5. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 6. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 7. Perukowiec Podolski Golden żółty 8. Perukowiec Royal Purple 9. Irga błyszcząca szczepiona na pniu 10. Jodła Koreańska 11. Berberys Thunberga 'Aurea' 12. Berberys Thunberga D'art's Red Lady 13. Berberys Thunberga Golden Carpet 14. Tawuła Japońska Golden Princess 15. Cyprys groszkowy Filiera Nana Rabata frontowa: 1. Irga płożąca 2. Jałowiec płożący 'Limeglow' 3. Cyprys groszkowy Filiera Nana 4. Thujopsis Dolaborata - żywotnikowiec japoński 5. Berberys Golden Zwerg 6. Wierzba H

Lilie

Lilie... Temat rzeka. Wspaniałe kwiaty, piękne i cudnie pachnące. Chciałabym utworzyć jedną rabatę z samymi liliami. Jest dużo cudownych odmian, ciężko jest zdecydować się na jedną :) Poniżej przedstawią tylko kilka odmian, które bardzo mi się podobają. 1.  Lilia Lilium Candidum Św. Jozefa Opis: Stanowisko - słoneczne, półcień, Wysokość - 100-120cm. Lilium candidum – lilia biała. Najstarszy gatunek lilii należący do mieszańców candidum, nazywany przez ogrodników lilią ‘Świętego Antoniego’ lub z ‘Świętego Józefa’. Niegdyś była bardzo popularna, obecnie występuje dość rzadko. Naturalne występuje w strefie umiarkowanej. Ta dostępna w handlu pochodzi zwykle z Izraela gdzie rośnie na skalistych zboczach. Osiąga wysokość ok.120cm. Ma śnieżnobiałe, lejkowate duże kwiaty z żółtymi pręcikami, silnie pachnące. Liście są lancetowate, ciemno zielone, błyszczące i pokryte białymi włoskami. Uprawa: Preferują stanowisko słoneczne. Gleba przepuszczalna, głęboko uprawiona, zasobna o odczy

Zestawienie roślin na na gleby wilgotne

Od jakiegoś czasu moim źródłem wiedzy i inspiracji jest budowlane forum muratora. Oprócz tematów ściśle budowlanych chętnie śledzę też tematy ogrodnicze. Jakiś czas temu znalazłam tam zestawienie roślin na gleby wilgotne, takie właśnie rośliny będziemy musieli zastosować u siebie na działce. No to lecimy: GLEBY WILGOTNE, NA KTÓRYCH WIOSNĄ STOI WODA: Metasekwoja (Metasequoia glyptrostroboides) - miejsce słoneczne lub lekko zacienione, posiada karłowe, kuliste odmiany, zrzuca igły na zimę. Może być gleba gliniasta. Cypryśnik błotny - (Taxodium distichum) - jw. , różne odmiany ogrodowe, w tym płaczące. Choina kanadyjska i różnolistna (Tsuga canadensis i T.diversifolia) - znoszą zacienienie, doskonale nadają się na formy strzyżone, nie mogą być sadzone przy przejazdach i przejściach, gdyż nie znoszą zadeptywania ziemi w pobliżu korzeni. Pierwszy gatunek posiada karłowe odmiany. Można także prowadzić jak cisa, w formie dużej kuli na pniu. Nie toleruje suszy - do razu zrzuca igły.