Przejdź do głównej zawartości

Ozdobne z liści - Koleusy

Od pewnego czasu bardzo lubię rośliny ozdobne nie tylko z kwiatów, ale i z liści. Moim odkryciem sprzed kilku lat są koleusy. W ciągu ostatnich dwóch lat trochę się ich przewinęło.

W pierwszym roku wysiewy owszem ładnie wzeszły, ale niestety nie podzieliłam ich potem na pojedyncze sztuki i większość się zmarnowało.

W drugim roku spróbowałam ponownie. Tym razem rezultaty były już dużo lepsze. Wtedy skupiłam się na jednej odmianie: "Koleus Blumengo".

Małe sadzonki w czerwcu 2016:


Maluchy rosły sobie w doniczkach do sierpnia, po czym, eksperymentalnie posadziłam je do gruntu na opustoszałą rabatkę.

Poniżej: na początku sierpnia 2016 już na rabacie:


Po półtora miesiąca wyglądały już tak:


Dopiero teraz zauważyłam jak one szybko rosną.

Koleusy nie są mrozoodporne, więc te powyżej spełniły rolę jednorocznych wypełniaczy.

W 2017 roku koleusy były obecne w moim ogrodzie, ale tylko w donicach. Tym razem była to odmiana "Rokoko". Odmiana ta ma mniejsze liście i bardziej powcinane. Kolory równie fantazyjne jak odmiana "Blumengo".


W tym roku również planuję wysiewy, ale oprócz nich mam jeszcze jednego pięknego rudaska.  Dostałam gałązkę od zaprzyjaźnionej ogrodniczki Gosi, która mieszka niedaleko. Wątek o ogrodzie Gosi dostępny tutaj Ogrod do odnowy. Niestety, nie znam nazwy odmiany. Gałązkę podzieliłam na kilka części. Oto mała prezentacja jednego fragmentu.

We wrześniu 2017 po posadzeniu, jeszcze nie do końca ukorzeniony:


I zdjęcie z wczoraj (luty 2018). Trochę mu się urosło ;)


Zauważyłam, że im więcej ma słońca tym liście ciemniejsze. Stojąc w cieniu będzie całkiem zielony. 

Mam nadzieje, że uda mi się go utrzymać do momentu wystawienia na taras, czyli pewnie najwcześniej w maju.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przykładowe rabatki

Jestem niezmienną fanką ogrodu tworzonego przez jednego z użytkowników, dzięki Krzysztof :), forum muratora. Zapraszam do poczytania tutaj  Aranżacja ogrodu.  W zeszłym roku poprosiłam o opis rabatek, które bardzo mi się spodobały. Oto i one: Nazywam tą rabatę "zieloną ścianą": 1. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 2. Tuja Danica 3. Tuja Kolumnowa 4. Tuja Brabant 5. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 6. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 7. Perukowiec Podolski Golden żółty 8. Perukowiec Royal Purple 9. Irga błyszcząca szczepiona na pniu 10. Jodła Koreańska 11. Berberys Thunberga 'Aurea' 12. Berberys Thunberga D'art's Red Lady 13. Berberys Thunberga Golden Carpet 14. Tawuła Japońska Golden Princess 15. Cyprys groszkowy Filiera Nana Rabata frontowa: 1. Irga płożąca 2. Jałowiec płożący 'Limeglow' 3. Cyprys groszkowy Filiera Nana 4. Thujopsis Dolaborata - żywotnikowiec japoński 5. Berberys Golden Zwerg 6. Wierzba H

Lilie

Lilie... Temat rzeka. Wspaniałe kwiaty, piękne i cudnie pachnące. Chciałabym utworzyć jedną rabatę z samymi liliami. Jest dużo cudownych odmian, ciężko jest zdecydować się na jedną :) Poniżej przedstawią tylko kilka odmian, które bardzo mi się podobają. 1.  Lilia Lilium Candidum Św. Jozefa Opis: Stanowisko - słoneczne, półcień, Wysokość - 100-120cm. Lilium candidum – lilia biała. Najstarszy gatunek lilii należący do mieszańców candidum, nazywany przez ogrodników lilią ‘Świętego Antoniego’ lub z ‘Świętego Józefa’. Niegdyś była bardzo popularna, obecnie występuje dość rzadko. Naturalne występuje w strefie umiarkowanej. Ta dostępna w handlu pochodzi zwykle z Izraela gdzie rośnie na skalistych zboczach. Osiąga wysokość ok.120cm. Ma śnieżnobiałe, lejkowate duże kwiaty z żółtymi pręcikami, silnie pachnące. Liście są lancetowate, ciemno zielone, błyszczące i pokryte białymi włoskami. Uprawa: Preferują stanowisko słoneczne. Gleba przepuszczalna, głęboko uprawiona, zasobna o odczy

Zestawienie roślin na na gleby wilgotne

Od jakiegoś czasu moim źródłem wiedzy i inspiracji jest budowlane forum muratora. Oprócz tematów ściśle budowlanych chętnie śledzę też tematy ogrodnicze. Jakiś czas temu znalazłam tam zestawienie roślin na gleby wilgotne, takie właśnie rośliny będziemy musieli zastosować u siebie na działce. No to lecimy: GLEBY WILGOTNE, NA KTÓRYCH WIOSNĄ STOI WODA: Metasekwoja (Metasequoia glyptrostroboides) - miejsce słoneczne lub lekko zacienione, posiada karłowe, kuliste odmiany, zrzuca igły na zimę. Może być gleba gliniasta. Cypryśnik błotny - (Taxodium distichum) - jw. , różne odmiany ogrodowe, w tym płaczące. Choina kanadyjska i różnolistna (Tsuga canadensis i T.diversifolia) - znoszą zacienienie, doskonale nadają się na formy strzyżone, nie mogą być sadzone przy przejazdach i przejściach, gdyż nie znoszą zadeptywania ziemi w pobliżu korzeni. Pierwszy gatunek posiada karłowe odmiany. Można także prowadzić jak cisa, w formie dużej kuli na pniu. Nie toleruje suszy - do razu zrzuca igły.