Przejdź do głównej zawartości

Rozmnażamy żurawki

Dziś mam dla Was krótką instrukcję obrazkową jak rozmnożyć żurawki.
Naszą główną bohaterką będzie żurawka w odmianie "Regina". W 2015 roku kupiłam dwie dość  spore sadzonki. W pierwszym sezonie rosły w donicach. I tak też przezimowały. Na wiosnę 2016 roku postanowiłam zrobić eksperyment i podzielić je. Z tego podziału otrzymałam 9 sadzonek z czego 6 utrzymało się i zostało posadzone na rabatę, którą tworzyłam w lipcu 2016 roku. Tak sobie rosły dwa sezony i teraz postanowiłam je znowu podzielić. 

W trakcie podziału pomyślałam, że zrobię dla Was krótką historyjkę obrazkową. Zapraszam do oglądania.

Krok 1.
Wykopałam żurawkę z rabaty, a właściwie podważyłam ją widłami. Moje żurawki nie rosną głęboko, łatwo było podebrać je dłońmi po podważeniu.
Wykopana roślina:
Jak widzicie "Reginy" w tym roku niezbyt dobrze przezimowały. Dużo liści zmarzło. Jednak to nie problem. Najważniejsze, że cała roślina nadal jest żywa.

Krok 2.
Obejrzałam dokładnie wykopaną żurawkę pod liśćmi. Moim celem było znaleźć wyrośnięte krótkopędy. Z nich będą w przyszłości nowe rośliny.
Krok 3.
Każdy z krótkopędów oderwałam od rośliny matecznej, uważając, żeby nie urwać zbyt krótkiego elementu. 
Powyżej oderwany krótkopęd. Udało się z korzonkami. Jednak, jeśli nie uda się Wam oderwać elementu z korzonkami nie ma obawy. Sporo sadzonek też sobie poradzi. Na powyższym zdjęciu widać dobrze rozwinięty krótkopęd z kilkoma młodymi odrostami bocznymi.
Obejrzałam każdy krótkopęd. Jeśli ma świeże listki na czubku to nadaje się do dalszej rozsady. Jeśli krótkopęd jest suchy lub zgniły od razu wyrzucam. Nie ma szans na uratowanie.

Krok 4.
Każdy krótkopęd należy oczyścić z uschłych i starych liści. Osobiście zostawiam tylko młode liście u góry rośliny. Dłuższe liście lubią się zniszczyć podczas przechowywania młodzików w doniczkach.

Krok 5.
Każda młoda roślinka dostaje swoją doniczkę. 
Muszę przyznać, że w tym roku ilość młodych żurawek mnie mocno zaskoczyła. Na chwilę obecną mam 61 (!) doniczek z maluchami. Oczywiście nie wszystkie krótkopędy nadawały się do doniczek.

Krok 6.
Ten i następne kroki wykonam dopiero za kilka miesięcy. Chciałam się jednak podzielić z Wami moimi doświadczeniami z poprzedniego podziału "Regin".
Maluchy z kroku 5 posiedzą w doniczkach mniej więcej do września. Wtedy wybiorę najładniejsze i posadzę je na miejsca docelowe.

Poniżej przykładowa "Regina" już na swoim miejscu z podziału z zeszłego roku, Sadzona we wrześniu 2017. 
Powyższe zdjęcie zrobione w sezonie 2018. Ta sztuka przezimowała całkiem ładnie.

Krok 7.
Cierpliwie czekam. Jest szansa, że w następnym roku tegoroczne młodziki będą wyglądały tak:
Mam nadzieję, że wyjaśniłam Wam jak u mnie wygląda zabawa z żurawkami.

Jeszcze podsumowując. "Regina" jest żurawką, która całkiem ładnie przyrasta. Obok niej rośnie przepiękna "Midnight Rose" sadzona w 2016 roku i niestety jest sporo mniejsza. Przezimowała kiepsko i obawiam się czy wogóle odbije.

Wracając jeszcze do naszej głównej bohaterki.
Żurawka "Regina" w liczbach:
Rok 2015 - 2 sztuki
Rok 2016 - 6 sztuk
Rok 2017 - 6 szutk + 3 młode
Rok 2018 - 61 młodych.

Mogę ją szczerze polecić. Oprócz tego, że jest prosta w uprawie i rozmnażaniu to jest ozdobą na rabacie. Kwitnie ładnie, chociaż ja bardziej lubię jej liście. Zmienne w zależności od pory roku. Od zielonego, poprzez różowy do bordo. Wszystkie kolory z delikatnym, srebrnym nalotem.

Powodzenia z Waszymi żurawkami.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przykładowe rabatki

Jestem niezmienną fanką ogrodu tworzonego przez jednego z użytkowników, dzięki Krzysztof :), forum muratora. Zapraszam do poczytania tutaj  Aranżacja ogrodu.  W zeszłym roku poprosiłam o opis rabatek, które bardzo mi się spodobały. Oto i one: Nazywam tą rabatę "zieloną ścianą": 1. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 2. Tuja Danica 3. Tuja Kolumnowa 4. Tuja Brabant 5. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 6. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 7. Perukowiec Podolski Golden żółty 8. Perukowiec Royal Purple 9. Irga błyszcząca szczepiona na pniu 10. Jodła Koreańska 11. Berberys Thunberga 'Aurea' 12. Berberys Thunberga D'art's Red Lady 13. Berberys Thunberga Golden Carpet 14. Tawuła Japońska Golden Princess 15. Cyprys groszkowy Filiera Nana Rabata frontowa: 1. Irga płożąca 2. Jałowiec płożący 'Limeglow' 3. Cyprys groszkowy Filiera Nana 4. Thujopsis Dolaborata - żywotnikowiec japoński 5. Berberys Golden Zwerg 6. Wierzba H

Lilie

Lilie... Temat rzeka. Wspaniałe kwiaty, piękne i cudnie pachnące. Chciałabym utworzyć jedną rabatę z samymi liliami. Jest dużo cudownych odmian, ciężko jest zdecydować się na jedną :) Poniżej przedstawią tylko kilka odmian, które bardzo mi się podobają. 1.  Lilia Lilium Candidum Św. Jozefa Opis: Stanowisko - słoneczne, półcień, Wysokość - 100-120cm. Lilium candidum – lilia biała. Najstarszy gatunek lilii należący do mieszańców candidum, nazywany przez ogrodników lilią ‘Świętego Antoniego’ lub z ‘Świętego Józefa’. Niegdyś była bardzo popularna, obecnie występuje dość rzadko. Naturalne występuje w strefie umiarkowanej. Ta dostępna w handlu pochodzi zwykle z Izraela gdzie rośnie na skalistych zboczach. Osiąga wysokość ok.120cm. Ma śnieżnobiałe, lejkowate duże kwiaty z żółtymi pręcikami, silnie pachnące. Liście są lancetowate, ciemno zielone, błyszczące i pokryte białymi włoskami. Uprawa: Preferują stanowisko słoneczne. Gleba przepuszczalna, głęboko uprawiona, zasobna o odczy

Zestawienie roślin na na gleby wilgotne

Od jakiegoś czasu moim źródłem wiedzy i inspiracji jest budowlane forum muratora. Oprócz tematów ściśle budowlanych chętnie śledzę też tematy ogrodnicze. Jakiś czas temu znalazłam tam zestawienie roślin na gleby wilgotne, takie właśnie rośliny będziemy musieli zastosować u siebie na działce. No to lecimy: GLEBY WILGOTNE, NA KTÓRYCH WIOSNĄ STOI WODA: Metasekwoja (Metasequoia glyptrostroboides) - miejsce słoneczne lub lekko zacienione, posiada karłowe, kuliste odmiany, zrzuca igły na zimę. Może być gleba gliniasta. Cypryśnik błotny - (Taxodium distichum) - jw. , różne odmiany ogrodowe, w tym płaczące. Choina kanadyjska i różnolistna (Tsuga canadensis i T.diversifolia) - znoszą zacienienie, doskonale nadają się na formy strzyżone, nie mogą być sadzone przy przejazdach i przejściach, gdyż nie znoszą zadeptywania ziemi w pobliżu korzeni. Pierwszy gatunek posiada karłowe odmiany. Można także prowadzić jak cisa, w formie dużej kuli na pniu. Nie toleruje suszy - do razu zrzuca igły.