Przejdź do głównej zawartości

Duża rabatka frontowa - porównanie

Dużą rabatę znajdującą się pomiędzy ścieżką do drzwi i podjazdem do bramy garażowej zaczęłam realizować w czerwcu zeszłego roku. Niestety nie mam zdjęcia jak wyglądało to miejsce zanim zaczęłam jakiekolwiek prace ogrodowe.

Pierwsze ze fotografii, które chciałabym dziś pokazać, to skończona już rabata. Wszystkie rośliny posadzone, rozłożone podlewanie automatyczne, rozsypana kora. Zdjęcie zrobione w lipcu 2015.


Następne zdjęcie pokazuje tą samą rabatę w listopadzie 2015. Widać, że niektóre rośliny ładnie się zebrały, tak jak ciemierniki, a inne potrzebują jeszcze trochę czasu - runianka.


Trzecie zdjęcie to już obecny rok. A dokładnie czerwiec 2016. Widać, że większość roślin się zebrała. Niestety w międzyczasie musiałam wymienić dwie hakonechloe, ponieważ nie spodobało się im na mojej rabacie i padły.


Szczególnie podoba się ciemiernikom. Wyrosły ogromne!


Ostatnie zdjęcie dzisiaj to rabata w listopadzie 2016. Bukszpany skoczyły, chociaż je przycinam. Runianka też się ładnie rozrasta. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie zakryje już wszystkie dziury.


Pomiędzy drugim i czwartym zdjęciem jest dokładnie rok różnicy. Widać, że rośliny potrzebowały trochę czasu, żeby się "zadomowić". Dłuższego czasu potrzebowała hakonechloa. Po małym proteście w pierwszym roku, na drugi rok zaczęła przyrastać bardzo ładnie. Po cichu przyznam, że miałam plan, aby ją zastąpić inną rośliną, ale chyba jednak zostanie :)

Ta rabata jest jedną z moich ulubionych. Jest cały czas zielona. Nie ważne czy zima czy lato, zieleń w tym miejscu cieszy oczy.

Pomiędzy runiankę posadziłam trzy odmiany szafirków. Bardzo ładnie kwitły w tym roku na wiosnę. Czekam z niecierpliwością czy powtórzą kwitnienie najbliższej wiosny i czy się rozrosną.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przykładowe rabatki

Jestem niezmienną fanką ogrodu tworzonego przez jednego z użytkowników, dzięki Krzysztof :), forum muratora. Zapraszam do poczytania tutaj  Aranżacja ogrodu.  W zeszłym roku poprosiłam o opis rabatek, które bardzo mi się spodobały. Oto i one: Nazywam tą rabatę "zieloną ścianą": 1. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 2. Tuja Danica 3. Tuja Kolumnowa 4. Tuja Brabant 5. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 6. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 7. Perukowiec Podolski Golden żółty 8. Perukowiec Royal Purple 9. Irga błyszcząca szczepiona na pniu 10. Jodła Koreańska 11. Berberys Thunberga 'Aurea' 12. Berberys Thunberga D'art's Red Lady 13. Berberys Thunberga Golden Carpet 14. Tawuła Japońska Golden Princess 15. Cyprys groszkowy Filiera Nana Rabata frontowa: 1. Irga płożąca 2. Jałowiec płożący 'Limeglow' 3. Cyprys groszkowy Filiera Nana 4. Thujopsis Dolaborata - żywotnikowiec japoński 5. Berberys Golden Zwerg 6. Wierzba H

Lilie

Lilie... Temat rzeka. Wspaniałe kwiaty, piękne i cudnie pachnące. Chciałabym utworzyć jedną rabatę z samymi liliami. Jest dużo cudownych odmian, ciężko jest zdecydować się na jedną :) Poniżej przedstawią tylko kilka odmian, które bardzo mi się podobają. 1.  Lilia Lilium Candidum Św. Jozefa Opis: Stanowisko - słoneczne, półcień, Wysokość - 100-120cm. Lilium candidum – lilia biała. Najstarszy gatunek lilii należący do mieszańców candidum, nazywany przez ogrodników lilią ‘Świętego Antoniego’ lub z ‘Świętego Józefa’. Niegdyś była bardzo popularna, obecnie występuje dość rzadko. Naturalne występuje w strefie umiarkowanej. Ta dostępna w handlu pochodzi zwykle z Izraela gdzie rośnie na skalistych zboczach. Osiąga wysokość ok.120cm. Ma śnieżnobiałe, lejkowate duże kwiaty z żółtymi pręcikami, silnie pachnące. Liście są lancetowate, ciemno zielone, błyszczące i pokryte białymi włoskami. Uprawa: Preferują stanowisko słoneczne. Gleba przepuszczalna, głęboko uprawiona, zasobna o odczy

Zestawienie roślin na na gleby wilgotne

Od jakiegoś czasu moim źródłem wiedzy i inspiracji jest budowlane forum muratora. Oprócz tematów ściśle budowlanych chętnie śledzę też tematy ogrodnicze. Jakiś czas temu znalazłam tam zestawienie roślin na gleby wilgotne, takie właśnie rośliny będziemy musieli zastosować u siebie na działce. No to lecimy: GLEBY WILGOTNE, NA KTÓRYCH WIOSNĄ STOI WODA: Metasekwoja (Metasequoia glyptrostroboides) - miejsce słoneczne lub lekko zacienione, posiada karłowe, kuliste odmiany, zrzuca igły na zimę. Może być gleba gliniasta. Cypryśnik błotny - (Taxodium distichum) - jw. , różne odmiany ogrodowe, w tym płaczące. Choina kanadyjska i różnolistna (Tsuga canadensis i T.diversifolia) - znoszą zacienienie, doskonale nadają się na formy strzyżone, nie mogą być sadzone przy przejazdach i przejściach, gdyż nie znoszą zadeptywania ziemi w pobliżu korzeni. Pierwszy gatunek posiada karłowe odmiany. Można także prowadzić jak cisa, w formie dużej kuli na pniu. Nie toleruje suszy - do razu zrzuca igły.