Przejdź do głównej zawartości

Żywopłot północny - fragment zachodni

Dziś przedstawię przemianę kolejnej rabaty, która dokonała się w bieżącym (jeszcze) roku.
Od początku wiosny zaczęłam realizować kolejne zaprojektowane rabaty. Rabata na jesień zeszłego (2015) roku wyglądała następująco:


Chwasty, taczki, śmieci pobudowlane. Jednym słowem - nic zachęcającego.
Zgodnie z projektem wzdłuż płotu miały znaleźć swoje miejsce buki czerwone formowane na żywopłot. Na rabacie po prawej stronie miały zostać posadzone dwie choiny kanadyjskie w odmianie "Fantana", a przed nie ognik szkarłatny. Niestety wszystkie trzy rośliny były w moich okolicach praktycznie nie do zdobycia. Dzięki nieocenionej pomocy pani Architekt zamieniłyśmy proponowane rośliny i przeciągnęłyśmy żywopłot z buka aż do ścianki altany. 

Prace nad rabatą zaczęliśmy od przekopania ziemi glebogryzarką i wybraniu chwastów. Po tych zabiegach rabata wyglądała jak poniżej:



Potem przyszedł czas na najprzyjemniejszą część programu - zakupy :) Jako pierwsze kupiłam buki i grujecznika. Oba gatunki w sprawdzonych szkółkach w okolicy. 
Kolejnym etapem było rozłożenie linii kroplującej dla wszystkich planowanych roślin. Koniec kwietnia był bardzo pracowity. Na majówkę mieliśmy już taki widok:


Wszystkie rośliny w pąkach.
Kolejny etap to poszukiwania roślin w okolice grujecznika. Długo miałam nadzieję na ognika, jednak nigdzie nie można było go dostać. Za namową pani Architekt, zamieniłam ognika na lilaka w odmianie karłowej. Lilak przyjechał do nas w lipcu.


Ostatnim etapem nasadzeń w tym miejscu to trawy. Uwielbiam trawy ozdobne w ogrodzie. długo są piękne. Nawet teraz na jesień, związane w chochoły  cieszą oko. Tutaj też chciałam trawy. Doradzono mi trzcinnik krótkowłosy. Poniżej zdjęcie ukończonej rabaty.


A jeszcze  niżej przedstawiam jak rabata prezentowała się w listopadzie:


Latem zielono - jesienią złoto. Jestem bardzo zadowolona z tej rabaty. Czekam niecierpliwie na wiosnę i pierwsze cięcie buków. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przykładowe rabatki

Jestem niezmienną fanką ogrodu tworzonego przez jednego z użytkowników, dzięki Krzysztof :), forum muratora. Zapraszam do poczytania tutaj  Aranżacja ogrodu.  W zeszłym roku poprosiłam o opis rabatek, które bardzo mi się spodobały. Oto i one: Nazywam tą rabatę "zieloną ścianą": 1. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 2. Tuja Danica 3. Tuja Kolumnowa 4. Tuja Brabant 5. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 6. Cyprysik Lawsona 'Columnaris' 7. Perukowiec Podolski Golden żółty 8. Perukowiec Royal Purple 9. Irga błyszcząca szczepiona na pniu 10. Jodła Koreańska 11. Berberys Thunberga 'Aurea' 12. Berberys Thunberga D'art's Red Lady 13. Berberys Thunberga Golden Carpet 14. Tawuła Japońska Golden Princess 15. Cyprys groszkowy Filiera Nana Rabata frontowa: 1. Irga płożąca 2. Jałowiec płożący 'Limeglow' 3. Cyprys groszkowy Filiera Nana 4. Thujopsis Dolaborata - żywotnikowiec japoński 5. Berberys Golden Zwerg 6. Wierzba H

Lilie

Lilie... Temat rzeka. Wspaniałe kwiaty, piękne i cudnie pachnące. Chciałabym utworzyć jedną rabatę z samymi liliami. Jest dużo cudownych odmian, ciężko jest zdecydować się na jedną :) Poniżej przedstawią tylko kilka odmian, które bardzo mi się podobają. 1.  Lilia Lilium Candidum Św. Jozefa Opis: Stanowisko - słoneczne, półcień, Wysokość - 100-120cm. Lilium candidum – lilia biała. Najstarszy gatunek lilii należący do mieszańców candidum, nazywany przez ogrodników lilią ‘Świętego Antoniego’ lub z ‘Świętego Józefa’. Niegdyś była bardzo popularna, obecnie występuje dość rzadko. Naturalne występuje w strefie umiarkowanej. Ta dostępna w handlu pochodzi zwykle z Izraela gdzie rośnie na skalistych zboczach. Osiąga wysokość ok.120cm. Ma śnieżnobiałe, lejkowate duże kwiaty z żółtymi pręcikami, silnie pachnące. Liście są lancetowate, ciemno zielone, błyszczące i pokryte białymi włoskami. Uprawa: Preferują stanowisko słoneczne. Gleba przepuszczalna, głęboko uprawiona, zasobna o odczy

Zestawienie roślin na na gleby wilgotne

Od jakiegoś czasu moim źródłem wiedzy i inspiracji jest budowlane forum muratora. Oprócz tematów ściśle budowlanych chętnie śledzę też tematy ogrodnicze. Jakiś czas temu znalazłam tam zestawienie roślin na gleby wilgotne, takie właśnie rośliny będziemy musieli zastosować u siebie na działce. No to lecimy: GLEBY WILGOTNE, NA KTÓRYCH WIOSNĄ STOI WODA: Metasekwoja (Metasequoia glyptrostroboides) - miejsce słoneczne lub lekko zacienione, posiada karłowe, kuliste odmiany, zrzuca igły na zimę. Może być gleba gliniasta. Cypryśnik błotny - (Taxodium distichum) - jw. , różne odmiany ogrodowe, w tym płaczące. Choina kanadyjska i różnolistna (Tsuga canadensis i T.diversifolia) - znoszą zacienienie, doskonale nadają się na formy strzyżone, nie mogą być sadzone przy przejazdach i przejściach, gdyż nie znoszą zadeptywania ziemi w pobliżu korzeni. Pierwszy gatunek posiada karłowe odmiany. Można także prowadzić jak cisa, w formie dużej kuli na pniu. Nie toleruje suszy - do razu zrzuca igły.